اخباراخبار فرآموزفرآموز نفس پاکمقالاتویژه

نه گفتن به فشار همسالان در برابر رفتار پر خطر

وقتی دوستان، گروه‌های اجتماعی یا همسالان شما رفتار پرخطری دارند، شما چگونه  به آنها «نه» می‌گویید؟

لازم است در توانایی خود برای مقاومت در برابر فشار منفی همسالان، اعتماد به نفس ایجاد کنید.

گاهی اوقات خود را تسلیم کارهایی می بینیدکه دوستانتان انجام می‌دهند –این که چگونه غذا می‌خورند، چگونه لباس می‌پوشند و حتی چگونه صحبت می‌کنند!

در طبیعت ماست که کنجکاو باشیم و دائماً احساس نیاز داشته باشیم که در گروهی جا شویم، بنابراین اغلب خودمان را به این باور می‌رسانیم که از انجام کارهای مشابه لذت می‌بریم.

از برخی نقاط، همه تمایل دارند که در یک گروه اجتماعی یا همسالان قرار بگیرند. اگر به ورزش علاقه مند هستید، ممکن است با ورزشکاران دیگر معاشرت کنید. اگر به موسیقی علاقه دارید، وقت خود را با کسانی می گذرانید که از موسیقی لذت می برند. این به طور طبیعی به شما احساس تعلق می دهد و امنیت مورد نیاز را برای شما فراهم می کند.

آیا در برابر فشار همسالان تسلیم خواهید شد؟

اگر افراد «گروه شما» شروع به انجام کارهایی کنند که اشتباه، آسیب زا یا حتی غیرقانونی است، چه می کنید؟ و اگر همین افراد دوستان شما باشند و نخواهید شرکت کنید چه؟ مقاومت در برابر فشار همسالان مهارتی است که می توانید آن را پرورش دهید.

چگونه در برابر فشار همسالان مقاومت کنیم؟       

اغلب، «فقط نه گفتن» کافی نیست و برای انتخاب خوب، باید به اعتماد به نفس و اعتقادات شخصی خود نگاه کنید.

ایجاد یک حس قوی از اعتماد به نفس و عزت نفس

اولین قدم برای یادگیری نحوه برخورد با فشار همسالان، ایجاد یک حس قوی از عزت نفس سالم است. وقتی اعتماد به نفس خود را تقویت می کنید و به خود ایمان دارید، نیازی ندارید که دیگران را تحت تأثیر قرار دهید یا آنچه را که دیگران می گویند انجام دهید تا احساس خوبی داشته باشید یا پذیرفته شوید.

ایجاد اعتماد به نفس در سنین پایین به شما کمک می کند تا در آینده فردی با اعتماد به نفس باشید.

محدودیت های خود را بشناسید و به خود احترام بگذارید

مهم است که همیشه برای خود احترام قائل باشید و در هنگام مواجهه با نفوذ یا فشار همسالان، محدودیت های خود را بدانید. برای اینکه بدانید چه زمانی باید نه بگویید، باید بدانید که تصمیمات شما، چه خوب و چه بد، می تواند برای شما و دیگران سود یا ضرر داشته باشد.

وقتی عزت نفس خود را بهبود می دهید و برای خود احترام قائل هستید، کمتر تسلیم فشار همسالان می شوید. شما برای پیروی از آنچه دیگران به شما می گویند احساس گناه یا فشار نمی کنید، زیرا می دانید ارزش های اخلاقی، محدودیت ها و احساس درست و غلط شما چیست.

عواقب اعمال خود را به خاطر بسپارید

قبل از اینکه تسلیم فشار همسالان شوید، متوجه شوید که انتخاب های شما عواقبی دارد. هر اقدامی که انجام می‌دهید یا انجام نمی‌دهید پیامدهای مهمی خواهد داشت – تصمیمات بد یا منفی شما ممکن است به خودتان یا کسانی که دوستشان دارید آسیب برساند.

قرار دادن خود در موقعیت‌های بد و اجازه دادن به خود برای انجام رفتارهای پرخطر صرفاً برای مورد قبول واقع شدن، احساس پذیرش یا تحت تأثیر قرار دادن دیگران ،ممکن است عواقب بسیار منفی برایتان داشته باشد مانند روابط بد با والدین در خانه و معلمان در مدرسه یا حتی مشکل با قانون و…

با یک گروه خوب از دوستان معاشرت کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله، مدیریت و اجتناب از فشار همسالان، دوری از آنها ست. شما می توانید این کار را با انتخاب افرادی که تصمیم دارید با آنها معاشرت کنید انجام دهید – بدانید دوستان واقعی شما چه کسانی هستند.

با آن گروه “باحال” ی که به شما فشار می آورند تا تصمیمات بدی بگیرید، معاشرت نکنید – دوستان واقعی شما گروه های اجتماعی خوبی هستند که به شما در انتخاب درست کمک می کنند و شما را برای مصرف دخانیات و موارد مخدر تحت فشار قرار نمی دهند.

البته فشار همسالان می تواند تأثیرات مثبتی هم داشته باشد. فشار مثبت همسالان می تواند جوانان را به سمت رفتارهای مثبت ترغیب کند، مانند داوطلب شدن برای یک موسسه خیریه یا برتری در تحصیلات یا ورزش.

فشار همسالان به شما کمک می کند تا در مورد آنچه دوست دارید و ندارید تصمیم بگیرید

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، علایق ما دائما در حال تغییر هستند. کارتون هایی که زمانی خنده دار بودند، روزی برای شما کودکانه به نظر می رسند. یا ممکن است اکنون در گروه  طرفدار رپ باشید، اما شاید سال آینده به هوی متال علاقه مند شوید.

به همین ترتیب، دوستان ما تغییر می کنند، وعلایق خود را نیز تغییر می دهند! پس چه اشکالی دارد که در همه چیز سلیقه یکسانی با هم نداشته باشید!

اگر گروهی از دوستانتان علاقه خاصی به ورزش دارند، اما شما ترجیح می دهید وقت خود را صرف کار دیگری کنید، نیازی به سازش کردن با آنها در این زمینه نیست.

داشتن علایق جداگانه به این معنی نیست که دوستی شما از هم جدا می شود!

فشار همتایان معیارهای شما را تعیین می کند

ما اغلب در مورد موفقیت همسالان خود می شنویم و برخی از افراد ممکن است تحمل فشار ناشی از عملکرد به همان اندازه برایشان سخت باشد.

اما اگر یاد بگیرید که به توانایی خود اعتماد داشته باشید و فشار را به مسیر صحیح هدایت کنید، می توانید موفقیت آنها را به عنوان یک چالش و به عنوان یک هدف برای خود ببینید!

مهم نیست که چقدر در کاری خوب باشیم، همیشه کسی وجود خواهد داشت که بهتر باشد، اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید روزی رتبه اول را به دست آورید.

از افراد باهوش و با استعداد اطراف خود الهام بگیرید، از آنها بیاموزید. و هنگامی که به هدف خود رسیدید، خواهید فهمید که حریف شایسته ای داشته اید.

فشار همسالان بهترین شما را بیرون می آورد

رقابتی بودن لزوما چیز بدی نیست.

تصور کنید اگر با افرادی احاطه شده باشید که از نتایج متوسط راضی هستند، شما هم حساس راحتی خواهید کرد و روی موفقیت های خود می مانید و حرکت نمی کنید. هیچ اثر برجسته ای تولید نخواهد شد و همچنین از دریافت تقدیر برای اثری که می دانید بهترینتان نبوده ، خوشحال نخواهید شد.

درحالیکه، از دانستن اینکه با بهترین ها رقابت کرده اید و در صدر قرار گرفته اید، رضایت زیادی به دست می آورید.

فشار همتایان به شما بینشی از دنیای واقعی کار می دهد

هر کاری که در دنیای کار انجام خواهید داد به قدرت و سرسختی شما در مواجهه با فشار نیاز دارد. فشار همسالان در حال حاضر می تواند به شما کمک کند تا برای چالش های آینده آماده شوید!

ممکن است برای تکمیل یک پروژه اضطراری عجله داشته باشید، اما همکارانتان به تازگی از شما دعوت کرده اند که با آنها تفریح کیند.

یادگیری نه گفتن در حال حاضر، به شما کمک می کند تا در آینده چنین موقعیت هایی را بهتر مدیریت کنید، بنابراین برای مدیریت فشار همسالان خود و درس گرفتن از آن هرگز دیر نیست!

ترجمه در واحد فرآموز نفس پاک

منبع:

https://www.healthhub.sg/live-healthy/210/saying_no

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟