اخبارفرآموز نفس پاکمرکز تحقیقاتویژه

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از مجموعه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بازدید کرد

روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه سال جاری دکتر یونس پناهی- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت باحضور در جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از مراکز تحقیقات کنترل دخانيات و فرآموز نفس پاک جمعیت بازدید به عمل آوردند و از نزدیک در جریان فعالیت های این مراکز قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی«جمعیت»، در حاشیه این بازدید، دکتر پناهی در نشست هم اندیشی که با حضور ایشان و دکتر محمد رضا مسجدی- دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و سایر مدعوین در محل این موسسه عام المنفعه برگزار شد، اقدامات انجام شده از سوی جمعیت را در جهت کاهش و کنترل استعمال دخانیات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدامات توانسته تا حد زیادی از هزینه های تحمیل شده به وزارت بهداشت در این حوزه بکاهد.
وی تاکید کرد: در ایران اسلامی شایسته نیست که گرایش افراد به استعمال دخانیات را به ویژه در سنین پایین شاهد باشیم از این رو باید تمام متولیان برای کنترل این معضل آسیب زا و کاهش مصرف دخانیات در جامعه تلاش کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به عوامل مستعد کننده بیماری اشاره کرد و افزود: عوامل تشدید کننده بیماری ها که شامل چاقی، عدم تحرک، سیگار و … هستند را باید در اولویت بررسی قرار دهیم و در تلاش هستیم در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با افراد متخصص در این حوزه به سبب انجام کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی اثر بخش، قرارداد همکاری منعقد کنیم.
پناهی گفت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص بررسی تهدیدهای حوزه سلامت، دخانیات و اعتیاد و مسایل مربوط به اسیب های اجتماعی اعلام آمادگی می‌کند.
وی بر لزوم بررسی علمی تر عوامل گرایش به دخانیات و آسیب های ناشی از آن تاکید کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت استفاده از ظرفیت خیرین حوزه سلامت را موهبتی بزرگ دانست و بیان کرد: هدایت خیرین به مسایل حوزه سلامت بسیار مهم است چرا که میتوان درصد قابل توجهی از مشکلات حوزه سلامت را از طریق جذب خیرین حل و فصل کرد.

در ادامه نشست دبیرکل جمعیت، گفت: معاهده جهانی کنترل دخانیات در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و ایران جزو ۴۵ کشور اول دنیا در تصویب آن بود، اما کشوری که آن را امضا نکرد آمریکا بود.
وی با اعلام اینكه تصویب قانون جامع كنترل دخانیات به سال ۸۵ باز می‌گردد، افزود: كشور‌های توسعه یافته بالاترین آمار مبارزه با دخانیات را دارند كه اكثرا فاقد قانونی در این زمینه هستند، ولی ما در ایران به رغم وجود قانونی در این زمینه با عدم اجرای آن مواجه هستیم.
مسجدی با اشاره به طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات )گفت: در سال های اخیر جمعیت توانسته اقدامات مهمی در راستای آگاهی بخشی مردم جامعه نسبت به مضرات دخانیات انجام دهد که از جمله آن می‌توان به طرح پاد( پیشگیری استعمال دخانیات) برای دانش آموزان پایه هفتم اشاره کرد. در این طرح دانش آموزان آموزش های لازم را توسط مربیان در مدارس فرا می‌گیرند. در ادامه، این طرح توسط پادیاران به محله و شهر کشیده می شود. در مجموع این طرح کارآفرینی و مشارکت پادیاران را به همراه دارد.

دبیر کل جمعیت با بیان این که مالیات اهرم جدی برای مبارزه با دخانیات است، عنوان کرد: متاسفانه با وجود تاکید سازمان امور مالیاتی بر افزایش رقم مالیات دخانیات در لایحه بودجه ۱۴۰۲، مجلس با رقم کمی همانند سال های گذشته برای این امر موافقت کرد که متاسفانه تاثیر چندانی در کاهش مصرف مواد دخانی به دنبال نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟