اخباراخبار جمعیتواحد پادویژه

حمایت و توسعه طرح پاد در دستور کار استانداری تهران

معرفی طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات در دانش‌آموزان) در کارگروه اجتماعی فرهنگی و سلامت استان تهران

شانزدهمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان تهران، با موضوع سلامت و دخانیات با معرفی طرح پاد، روز دوشنبه ۲۴ آذرماه سال ۹۹ با حضور دکتر محسنی بندپی استاندار تهران شکرالله حسن بیگی معاون سیاسی اجتماعی استان، صید لو مدیر کل آموزش و پرورش استان، دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، مدیران و مسئولان شهری اعضای این کارگروه و مدیران اجرایی طرح پاد، در سالن جلسات استانداری تهران برگزار شد.

در این جلسه طرح پاد تشریح شد و طرح مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی «جمعیت»، در این جلسه دکتر محمدرضا مسجدی ضمن معرفی جمعیت و با اشاره به تحریم‌ها و اهداف سیاسی و مافیای دخانیات، آن را یک آسیب همه‌جانبه عنوان کرد و اظهار داشت: استعمال دخانیات فقط معضل بهداشتی نیست بلکه صدمات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی غیرقابل جبرانی را به کشور وارد می‌کند که باید به جد پیگیری شود.

آمار مصرف سیگار در دختران رو به افزایش است

دکتر مسجدی در این جلسه ضمن ابراز نگرانی از آمار رو به افزایش و همچنین کاهش سن مصرف دخانیات گفت: استعمال سیگار و قلیان در بین جوانان و نوجوانان خصوصاً در دختران رو به افزایش است و این یک معضل بزرگ است که به تلاش همه‌جانبه نیاز دارد.

طرح پاد، گامی به سوی شهر بدون دخانیات

دبیر کل «جمعیت»، ضمن معرفی طرح پاد آن را گامی به سوی شهر بدون دخانیات عنوان کرد و گفت: طرح پاد در شهرستان ورامین به عنوان پایلوت اجرا شده که علاوه بر تمامی ۶۴ مدرسه دوره متوسطه قصد دارد در فازهای بعدی، محله و درنهایت شهر را بدون دخانیات کند. وی افزود در صورت حمایت از این طرح می‌توان آن را به کل استان و درنهایت در کل کشور توسعه داد و به اجرا درآورد.

مسجدی در ادامه تشریح این طرح گفت: این طرح توانسته است با آموزش بیش از ۷۰۰۰ نفر دانش‌آموز و استفاده از ۴۰۰۰ دانش‌آموز علاقمند به عنوان پادیار، با آموزش‌های همسال به همسال با انجام فعالیت‌های اجتماعی _ فرهنگی به کمک پادیان و مسئولان شهری، نتایج علمی و عملی مثبتی را به دست آورد که در سطح جهانی قابل‌ارائه هستند.

دکتر مسجدی در پایان خواستار حمایت‌های مادی و معنوی نهادها و مسئولان ذی‌ربط برای توسعه این طرح شد و تصریح کرد؛ در درازمدت می‌توان نتایج بسیار خوبی را از طرح پاد کسب کرد.

تصویب قانون ملی مبارزه با دخانیات به همت «جمعیت»

دکتر محسنی بندپی استاندار تهران ضمن تقدیر از فعالیت‌های سلامت محور جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، تصویب قانون ملی مبارزه با دخانیات را یکی از تلاش‌های این موسسه عنوان کرد و افزود: افزایش مصرف سالانه دخانیات صدمات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی زیادی را هرساله به کشور وارد می‌کند که با همکاری، پیگیری، اجرای قانون مصوب و استفاده از طرح پاد می‌توان این مشکلات را کاهش داد.

حسن بیگی معاون سیاسی اجتماعی استان تهران نیز با استقبال از طرح پاد، آن را در بلندمدت یک طرح مفید برای پیشگیری و کاهش استعمال دخانیات خصوصاً در دانش‌آموزان دانست و از اعضای کارگروه خواست تا با حمایت همه‌جانبه از طرح پاد در توسعه این طرح بافرهنگ سازی و ایجاد حساسیت‌های لازم، از افزایش مصرف و گرایش به دخانیات جلوگیری کنند. وی همچنین افزایش مالیات دخانیات یکی از راهکارهای مفید در این زمینه دانست.

حمایت از طرح پاد در دستور کار استانداری  تهران

از مصوبات این جلسه می‌توان؛ افزایش آگاه‌سازی از طریق برنامه شاد آموزش و پرورش، تلاش برای جلوگیری از ورود قاچاق سیگار به کشور، همکاری و هماهنگی نهادها و سازمان‌های مرتبط، استفاده از ظرفیت انجمن‌های هم‌راستا و علاقمند و اجرای قانون ملی مبارزه با دخانیات توسط فرمانداران شهرستان‌ها را با می‌توان نام برد.

شایان‌ذکر است در پایان این جلسه مدیران اجرایی طرح پاد ضمن تشریح کامل طرح، به سؤالات مطرح‌شده در خصوص طرح پاد نیز پاسخ دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟