واحد ارتباط با حوزه‌های علمیهویژه

حوزه و روحانیت از نظام و حاکمیت اسلامی جدا نیست /ستادهای راهبری برآمده از بدنه حوزه و نهادهای حوزوی هستند

آیت الله اعرافی:

شامگاه یکشنبه ۱۹ فروردین ماه نشست دبیران ستادهای راهبری و رؤسای ستادها و دبیرخانه های مشترک همکاری حوزه علمیه با نهادها و دستگاههای مختلف کشور با حضور آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور در سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی « جمعیت» به نقل از خبرگزاری حوزه، در این نشست مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه علمیه امروز را حوزه‌ای کنشگر و فعال هدف گذاری کرده ایم، این نقش آفرینی و کنشگری به معنای فاصله گرفتن از بُن مایه های حوزوی نیست بلکه ضمن تقویت آن بُن مایه‌های روحی، اخلاقی و معنوی حوزه، در عصر انقلاب اسلامی لازم است آن بُن مایه‌ها در پهنه زندگی امروز نقش آفرینی گسترده ای داشته باشد.

آیت الله اعرافی ادامه داد: اسناد و راهبردهای حوزوی باید در ستادهای راهبری و کنشگری های برگرفته از بُن مایه های حوزوی تقویت شود و استوارتر و شکوفاتر از گذشته در بحث الگوهای حوزوی در بخش های گوناگون و در مواجه با سایر نهادها و ارکان حوزوی به صورت برنامه ریزی شده، در لایه‌های متعدد حداقل در ۵۰ طرح نقش آفرینی داشته باشد.

وی اظهار کرد: ستادهای راهبری برآمده از بدنه حوزه و نهادهای حوزوی هستند که با هدف هم افزایی برای بهره برداری از نقش و ظرفیت های موجود تشکیل شده اند. این ستادها به صورت کاملا خودجوش، آزاد و دغدغه مند و بدون هیچ تعریف ساختاری، اما با برنامه و هدف متعالی شکل گرفته اند که برای کمک به حرکت بهتر و رسیدن به اهداف و برنامه های این ستادها مجموعه مدیر و معاونین حوزه نهایت همکاری را داشته و دارند.

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: این تعامل و همکاری در دبیرخانه های همکاری حوزه و برخی سازمان ها و ارکان نظام مانند آموزش و پرورش وسیع تر و عمر طولانی تری دارد که بدون تردید این وضعیت با سامان بیشتر سایر ستادهای راهبردی با ارکان نظام و دستگاههای اجرایی کشور، رنگ و بوی بهتری خواهد گرفت.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور ادامه داد: امروز دشمنان اسلام، نظام و انقلاب روحانیت را زیر نظر دارند و حملات آنان نسبت به این قشر زحمت کش، کنشگر و اثرگذار بیش از پیش است، چرا که حوزه و روحانیت از نظام و حاکمیت اسلامی جدا نیست و هر جا که نیاز است و صلاح باشد که حوزه و روحانیت حضور داشته باشد، حضور خواهند داشت.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: ستادهای راهبری باید در تعامل با دستگاههای محل مأموریت خود در برنامه ریزی ها شأن و شئون حوزه را حفظ کرده و دقیق باشند. بهره مندی از حداکثر ظرفیت های حوزه و نهادهای حوزوی در دستور کار ستادهای راهبری باشد و سعی بر شناسایی ظرفیت بل الفعل و بالقوه حوزه داشته باشید.

وی تصریح کرد: ستادهای راهبری حوزه باید به منظور حمایت و همراهی با نظام و انقلاب نهایت تلاش خود را در شناسایی، معرفی، انسجام و هم افزایی ظرفیت های دستگاههای حوزوی را در دستور کار خود قرار دهند و برای خروجی های کار خود، نقش مهمی برای نظام و عرصه بین الملل مدنظر داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تأکید کرد: ستادهای راهبری می بایست حرکتی برنامه ای، منشوری راهبردی و برنامه هایی ۵ ساله و برش های یکساله داشته باشند.

آیت الله اعرافی بیان کرد: با تشکیل شورای سیاستگذاری ستادهای راهبردی، وظیفه سنگینی شکل گرفت تا سازوکارها، تولیدات و مصوبات رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد و مسیر پیگیری ها و میزان پیشرفت در برنامه ها مشخص باشد.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد: ستادهای راهبری می بایست متناسب با محل مأموریت خود، تمام اسناد، قوانین و مقرارت مرتبط را مطالعه و مسلط باشند تا فعالیت ها متقن تر و خروجی ها سنجیده تر باشد.

گفتنی است؛ در ابتدای این نشست ۲۰۰ دقیقه ای، برخی از دبیران ستادهای راهبری معاونت بین‌الملل حوزه های علمیه، گزارشی از محل مأموریت خود ارائه کردند.


منبع:https://www.hawzahnews.com/news/1149081/%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%88-%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%D8%A7-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟