مرکز تحقیقاتمقالاتویژه

ممنوعیت کامل فیلترها، تنها راه کاهش آلودگی ناشی از مصرف سیگار

بر اساس مطالعه‌ای که به سفارش وزیر محیط‌ زیست هلند انجام شد، تنها ممنوعیت کامل فیلتر سیگار می‌تواند مشکل آلودگی سیگار را حل کند. هدف از این طرح، کاهش ۷۰ درصدی تعداد فیلترهای دور ریخته شده در هلند تا سال ۲۰۲۶ است. سیاست‌های موجود منجر به کاهش حداکثر ۱۴.۸ درصدی تا سال ۲۰۲۶ می‌شود. در هلند، هر ساله بین ۰.۲ تا ۷.۱ میلیارد فیلتر سیگار در محیط‌زیست دور ریخته می‌شود. در سراسر جهان، ۴.۵ تریلیون از ۵.۵ تریلیون فیلتر سیگار تولید شده توسط صنعت دخانیات در نهایت، وارد محیط‌زیست می‌شود.

فیلترها حاوی استات سلولز هستند و ۱۲ سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند. یک فیلتر سیگار می‌تواند تا ۵۰۰ لیتر آب را آلوده کند و به جانوران و گیاهان آسیب برساند. انتهای سیگارها زباله‌های بسیار سمی هستند و در حال حاضر امکان بازیافت آنها وجود ندارد.

از سال ۲۰۲۳، هلند برخی اقدامات مستقیم زیست‌محیطی مانند طرح‌های مسئولیت توسعه‌یافته تولیدکننده را در راستای اصل «پرداخت برای آلاینده‌ها» به اجرا گذاشته است که به موجب آن تولیدکنندگان موظف به تأمین مالی سازمان‌های اکو هستند.

در ژوئیه ۲۰۲۱، هلند، دستورالعمل پلاستیک‌های یکبار مصرف را به اجرا درآورد که تولیدکنندگان محصولات دخانی را ملزم می‌کند یک هشدار زیست‌محیطی را روی بسته‌بندی درج نمایند تا نشان دهد محصول حاوی پلاستیک است، خطر زیست محیطی دارد و باید در مکانی مناسب دور ریخته شود.

استراتژی دیگر، ارائه سیاست‌های کنترل دخانیات است که هدف آن کاهش مصرف و ضایعات ناشی از مصرف دخانیات است.. اقدامات سلامت عمومی، شامل افزایش مالیات بر محصولات دخانی است. قیمت محصولات دخانی از سال ۲۰۲۳ به بعد به تدریج افزایش می‌یابد و در سال ۲۰۲۴ به ۱۰ یورو در هر بسته خواهد رسید. در سال ۲۰۲۲، تمام دستگاه‌های فروش خودکار حذف شدند و فروش سیگار در سال ۲۰۱۸ ممنوع شد. در سال ۲۰۲۴، فروش محصولات دخانی در سوپرمارکت‌ها متوقف خواهد شد. این امر منجر به بسته‌شدن ۱۲۰۰۰ از ۱۶۰۰۰ مرکز فروش فعلی می‌شود.

اقداماتی که در این مطالعه انجام شده‌است شامل: ممنوعیت سیگار کشیدن در سواحل، ابتکارات محلی در رویدادهای عمومی (افزایش آگاهی، توزیع زیرسیگاری، مناطق عاری از دخانیات)، کمپین آگاهی عمومی به رهبری دولت؛ تعداد فزاینده‌ای از ایالت‌ها مناطق عاری از دخانیات را در مکان‌های بیرونی برای کاهش زباله‌ها معرفی می‌کنند. پژوهشگران، دریافتند که اقدامات در سطح محلی می‌تواند تأثیرات مثبتی در سطح ملی داشته باشد. هیچ اطلاعاتی در مورد ممنوعیت فیلترها وجود ندارد زیرا هیچ کشور یا منطقه‌ای در جهان این ماده را ارائه نکرده‌است. پژوهشگران این مطالعه موافقند که این موضوع، راه موثری برای کاهش قابل ملاحظه وجود فیلترها خواهد بود. امکان‌سنجی قانونی ممنوعیت در هلند، توسط وکلای وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

در مارس ۲۰۲۲، ۱۷۵ کشور عضو شورای محیط‌زیست سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را برای مذاکره درباره یک توافقنامه بین‌المللی برای پایان دادن به آلودگی زباله‌های پلاستیکی تا پایان سال ۲۰۲۴ به تصویب رساندند. آنها لابی کرده‌اند تا اطمینان حاصل شود که صنعت دخانیات و بازیگران خصوصی با تضاد منافع به عنوان ذینفعان در مذاکرات حضور ندارند.

ترجمه: فاطمه عظیم‌بیگ، مرکز تحقیقات کنترل دخانیات

این مطلب ترجمه‌ای است از:

www.generationsanstabac.org

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟