.ویژه

طرح پاد، پیشگیری استعمال دخانیات در دانش آموزان(مدرسه،گامی به سوی شهربدون دخانیات)

مدرسه از مهم ترين نهادهاى اجتماعى، تربيتى و آموزشى و اصلى ترين ركن تعليم و تربيت است كه تربيت صحيح دانش آموزان در ابعاد مختلف علمى، آموزشى، اجتماعى و… را برعهده دارد.

امروزه با گسترش روزافزون مصرف سیگار به آموزش‏های مهارتی بیشتری به دانش آموزان نیاز است. پیرو دغدغه مندی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در مبارزه با دخانیات وهمچنین آگاه‏سازی عمومی درباره مضرات گسترده استعمال آن، امروزه مدارس می‏ توانند به مثابه یک سنگر برای دستیابی به جامعه بدون دخانیات باشند که با کمک دانش آموزان به افزایش آگاهی هرچه بیشتر افراد جامعه در این زمینه کمک می‏ کنند.
به گزارش روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، براساس آمارو اطلاعات سن مصرف ( تفننی) دخانیات در بین نوجوانان و جوانان کاهش یافته است، در این راستا جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در طول سالیان متمادی (نزدیک به ۱۸ سال) در قالب برنامه‏ های مدون، برنامه اجرای طرح پاد( پیشگیری استعمال دخانیات) در مدارس را در دستور کار قرار داده است.
با تلاش‏های به عمل آمده و مستمر دبیرکل، اعضای هیات امنا و هیات مدیره جمعیت از سال ۱۳۹۵ پایلوت طرح ملی پاد در شهرستان ورامین در حال اجراست .
براساس تفاهم نامه منعقد شده با اداره کل آموزش و پرورش استان تهران هم مقرر شد که طرح “پاد” و برنامه های مرکز”فرآموز نفس پاک” در مدارس تمامی شهرستانهای استان تهران اجرایی شود.
در حال حاضر اجرای طرح پاد برای دانش آموزان متوسطه اول و برنامه فرآموز نفس پاک برای مقطع ابتدایی ( اول تا ششم ) در شهرستان رباط کریم آغاز شده است.
در ادامه حمیدرضا شاهسون،مدیرعامل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات شهرستان ورامین در ارتباط با طرح پاد گفت:پاد (پیشگیری استعمال دخانیات) عنوان طرحی است که شامل ارایه آموزش های ضد دخانی به دانش آموزان در مدارس است،سپس آموزش افراد در محلات و شهر آغاز می شود بدین گونه است که به شهر عاری از دخانیات دست پیدا می کنیم.
مدیر کشوری طرح پاد عنوان کرد: از سال ۱۳۹۵ اجرای طرح پاد در شهرستان ورامین آغاز شد به طوری که در مقطع متوسطه اول آموزش‏ها مرحله به مرحله برای دانش آموزان انجام شده است و سپس تعدادی از آن‏ها به عنوان پادیار( سفیر پیشگیری استعمال دخانیات و آسیب‏های اجتماعی ) انتخاب شده و کارت پادیاری دریافت می کنند و می توانند از مزایای حضور در اماکن ورزشی، سینما و… بهره مند شوند.
مدیرعامل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات شهرستان ورامین گفت: در حال حاضر باشگاه کار آفرینی پادیاران تشکیل شده است که می توان از آن به عنوان نقطه عطف این طرح یادکرد.
وی بیان کرد: در حال حاضر ادارات آموزش و پرورش ، شهرداری‏ها، ادارات ورزش و جوانان و… در اجرای طرح پاد همکاری می‏ کنند.
شاهسون یادآورشد:همچنین برنامه مرکز فرآموز نفس پاک در مدارس دوره ابتدایی شهرستان ورامین نیز نیز اجرایی شده است.
فاطمه متین خواه، مدیر مرکز فرآموز «نفس پاک» جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز عنوان کرد: مرکز ” فرآموز نفس پاک” با هدف افزایش آگاهی کودکان از مضرات دخانیات و حفاظت از خود در برابر دود ناشی از آن، راه اندازی شده است.
وی افزود: فعالیت‏های این مرکز شامل اجرای برنامه ‏های آموزشی در قالب نمایش عروسکی، مسابقه و… ویژه گروه سنی کودکان برای تأثیر گذاری و آشنایی بیشتر با راهکارهای پیشگیرانه از استعمال دخانیات است.
مدیر مرکز فرآموز «نفس پاک» بیان کرد: از ۱۸ اردیبهشت ماه اجرای این برنامه در دو مدرسه ابتدایی شهرستان رباط کریم آغازشده است.
متین خواه بیان کرد: امیدواریم با اجرای این قبیل برنامه ها بتوان به آگاه‌سازی هرچه بیشتر کودکان و خانواده ها با مقوله استعمال دخانیات و مضرات آن کمک کرد.ا

در واقع جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اجرای طرح فرآموز از سن ۵ تا ۱۲ سالگی و طرح پاد از سن ۱۲ تا ۱۸ سالگی و پس از آن در مراحل بعدی دانشگاه بدون دخانیات که در دستور کار این موسسه است قصد تداوم آموزش های دخانی جهت پیشگیری از گرایش به دخانیات و برای سنین بالاتر راهنمایی جهت ترک و کنترل مصرف دخانیات را دارد.

و اما…

دستیابی به جامعه بدون دخانیات و مصون از زیان‏های بهداشتی، اقتصادی و زیست محیطی از محصولات دخانی و همچنین ارتقا آگاهی علمی و اجتماعی نسبت به مسایل مرتبط با حوزه دخانیات آرزوی دیرینه این موسسه عام المنفعه است  امید است که تمامی افراد جامعه با کمک یکدیگر برای تحقق بخشی این آرزوی زیبا کمک کنند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟