.اخباراخبار جمعیتویژه

عاقبت استعمال دخانیات کمتر از شرب خمر نیست

ظرفیت‌های همکاری جمعیت و حوزه علمیه برادران استان تهران بررسی شد

در جلسه‌ای که ۲ شهریور ۱۳۹۹ با حضور دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن معین شیرازی رئیس هیئت‌مدیره و علیرضا رباطیان مدیر واحد ارتباط با حوزه‌های علمیه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدهادی رحیمی صادق مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران در دفتر جمعیت تشکیل شد ظرفیت‌های همکاری طرفین موردبررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی جمعیت در این دیدار حجت‌الاسلام رحیمی صادق، ضمن استقبال از این همکاری گفت حوزه‌های علمیه برادران استان تهران با حدود هشت هزار طلبه و بهره‌مندی از اساتید حوزوی، ائمه جمعه و اساتید دانشگاهی یکی از تأثیرگذارترین مجموعه‌ها در جامعه شمار می‌رود که می‌توان از این تریبون برای آگاهی بخشی، مطالبه گری و اطلاع‌رسانی درباره مضرات همه‌جانبه دخانیات بهره برد.

وی در ادامه با اشاره به ارتباط افزایش تولید سیگار گفت: این استدلال صحیحی نیست که برای کنترل قاچاق سیگار تولید آن را افزایش دهیم که اگر چنین باشد با این وجود می‌توان گفت؛ مشروب هم در داخل تولید کنیم که از قاچاق آن جلوگیری شود.

وی در ادامه افزود: باید حس مطالبه گری در مردم تقویت شود تا قوانین مصوب مرتبط با دخانیات اجرا شوند و با همکاری توان افزایی تمام ظرفیت‌های موجود در این عرصه را همراه کنیم تا این مطالبه گری به بهترین شکل صورت گیرد ‌.

مافیای دخانیات فقط منافع خود را در نظر می گیرد

حجت‌الاسلام معین شیرازی رئیس هیئت‌مدیره جمعیت با اشاره به عاقبت استعمال سیگار گفت: در آغاز اسلام شرب خمر به علت ضرر و زیان‌هایی که به شخص و جامعه وارد می‌کرد حرام اعلام شد در حال حاضر به جرات می‌توان گفت زیان‌هایی همه‌جانبه دخانیات حتی از شرب خمر بیشتر است که باتوجه به سخن پیامبر از شرب خمر به عنوان ام الخبائث نام بردند در دنیای امروز می توان دخانیات را ام الخبائث قلمداد کرد.

رئیس هیئت‌مدیره جمعیت در ادامه افزود: قطعاً هیچ‌یک از ما راضی به استعمال سیگار و قلیان توسط فرزندان ما نیستیم اما اینکه چرا مافیای دخانیات در این راه سخت پافشاری می‌کند به دلیل حفظ منافعشان است.

دکتر مسجدی نیز ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های حوزه‌های علمیه در این زمینه کنترل دخانیات و با اشاره به تفاهم‌نامه جمعیت با مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: متأسفانه آمار مصرف و گرایش به دخانیات رو به افزایش است و مافیای دخانیات برای حفظ منافع خود سلامت جوانان ما را به خطر انداخته است.

استفاده از تریبون روحانیت در راستای  پیشگیری از استعمال دخانیات

دکتر مسجدی در پایان گفت: همکاری حوزه و استفاده از تریبون روحانیت یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کنترل و پیشگیری استعمال دخانیات است، جامعه روحانیت همیشه در این زمینه پیش‌قدم بوده‌اند و انتظار داریم همچنان ما را در این راه یاری کنند تا قدمی در راستای سلامت جوانان این مرز و بوم برداریم.

در پایان طرفین با توافق در راستای سالم‌سازی جامعه بر انجام فعالیت‌های سلامت محور در کنترل و پیشگیری از استعمال دخانیات تأکید کردند

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟