اخباراخبار جمعیتفرآموز نفس پاکویژه

همکاری اداره امور زنان و خانواده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، با جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

 

مدیر امور زنان و خانواده مرکز مدیریت حوزه­های علمیه خواهران در جلسه «ایجاد همکاری حوزه‌های علمیه خواهران و «جمعیت» جهت ترویج دانش و رفتار ضد دخانی» تأکید کرد: ما حدود ۵۰۰ حوزه علمیه در سراسر کشور داریم. همچنین ۲۰ هزار نفر مبلغ در ۲۸ استان، ۴۵ هزار نفر دانش‌آموخته حوزوی و ۶۰ هزار نفر در حال تحصیل نیز داریم که این تعداد ظرفیت مناسبی جهت اطلاع‌رسانی و کمک به کنترل و کاهش مصرف دخانیات در جامعه بشمار می‌روند.

به گزارش روابط عمومی «جمعیت»، در این جلسه که با حضور خانم دکتر میرعلی ملک مدیر امور زنان و خانواده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، خانم دکتر میر جعفری رئیس اداره رصد حوزه علمیه خواهران، حجت‌الاسلام­والمسلمین معین شیرازی رئیس هیئت‌مدیره «جمعیت»، حجت‌الاسلام­والمسلمین علیرضا رباطیان مدیر واحد ارتباط با حوزه‌های علمیه و ائمه جماعات «جمعیت»، دکتر الهام متین خواه مدیر واحد مرکز فرآموز «جمعیت» و سایرین در دفتر این سازمان مردم نهاد برگزار شد، دکتر میرعلی ملک در ادامه افزود: حوزه‌های علمیه ۴۴۰ عدد مهدکودک برای کودکان زیر ۶ سال دارد که ۷۶ عدد از آن‌ها در استان تهران هستند که تعداد مناسبی برای فعالیت‌های واحد فرآموز «جمعیت» هستند.

وی همچنین با اعلام آمادگی همکاری همه‌جانبه در کنترل دخانیات با این سازمان مردم نهاد در ادامه تأکید کرد: از سایر ظرفیت‌های حوزه خواهران ازجمله تربیت مربی برای آموزش‌های لازم به خانواده‌ها با استفاده از ظرفیت فضاهای مجازی و کلاس‌های حضوری، برگزاری دوره‌های عمومی و تخصصی در رابطه با ترک دخانیات در مدارس آموزش و پرورش استفاده کرد.

در ادامه همچنین رئیس اداره رصد حوزه‌های علمیه خواهران، آگاه‌سازی خانواده‌ها از مضرات استعمال دخانیات علی‌الخصوص قلیان را مهم دانست و گفت: برخی خانواده‌ها مصرف قلیان را نوعی تفریح می‌دانند و این موضوع آسیب‌های جسمی، فرهنگی و اجتماعی جبران‌ناپذیری را به فرد و جامعه تحمیل می‌کند که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

رئیس هیئت‌مدیره «جمعیت» نیز با اشاره به مضرات استعمال دخانیات گفت: مضرات استعمال دخانیات علاوه بر سلامت جسمی باید به جنبه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و غیره آن نیز توجه شود. بر اساس آمار و ارقام منتشره حدود ۸۰ درصد افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند ابتدا با استعمال سیگار شروع کرده‌اند.

حجت‌الاسلام معین شیرازی با اشاره به نقش زنان به عنوان مادر که تربیت فرزندان را به عهده دارد، افزود: نقش زنان در کنترل و کاهش استعمال دخانیات در خانواده در چندین نسل تأثیرگذار است.

مدیر واحد ارتباط با حوزه‌های علمیه «جمعیت» نیز در این جلسه گفت: با توجه به تحریم‌های همه‌جانبه، دخانیات به راحتی وارد کشور می‌شود و حتی شرکت‌های خارجی در داخل بدون کوچک‌ترین مشکل محصولات دخانی خود را تولید و عرضه می‌کنند. حجت‌الاسلام رباطیان گفت: انسان باید همواره برمدار اخلاق حرکت کند و فرد سازی، خانواده سازی و جامعه سازی اگر به درستی صورت گیرد فرد را در مدار اخلاق نگاه خواهد داشت، درواقع فرد­سازی پایه و اساس خانواده و جامعه سازی است و هدف جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات نیز در همین راستاست.

در ادامه نیز مدیر واحد فرآموز «جمعیت»، با اعلام آمادگی همکاری با حوزه علمیه خواهران ضمن تشریح فعالیت‌های واحد مذکور گفت: آموزش پیشگیری از رفتارهای پرخطر مانند استعمال دخانیات و تقویت مهارت نه گفتن در شرایط پرخطر برای سنین ۵ تا ۸ سال از مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز است.

الهام متین خواه افزود: طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، کودکانی که در این سنین آموزش‌های لازم را درزمینهٔ پیشگیری از استعمال دخانیات دریافت می‌کنند، کمتر از سایرین دست به رفتارهای پرخطر از این قبیل می‌زنند. درواقع از سنین پایین‌تر با مضرات دخانیات آشنا می‌شوند و وقتی به سن بالاتر می‌رسند کنجکاوی آنها نسبت به محصولات دخانی کمتر می‌شود.

در پایان ضمن دیدار مسئولان امور زنان و خانواده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه از مرکز فرآموز نفس پاک «جمعیت»، مقرر شد زمینه‌های همکاری فی‌مابین در خصوص برگزاری کارگاهی‌های آموزشی برای بانوان و مربیان مهدکودک‌های حوزه‌های علمیه و همکاری مرکز فرآموز «جمعیت» فراهم گردد.

همکاری مرکز مدیریت حوزه خواهران با جمعیت
جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟