آموزشفرآموز نفس پاکواحد آموزشویژه

نکته هایی در راستای پیشگیری از مصرف دخانیات در نوجوانان برای والدین

سال های نوجوانی فرزند شما پر از تغییرات است. این راهبردهای مثبت فرزندپروری را برای تقویت رابطه خود و فرزندتان در این دوران امتحان کنید.

سال های نوجوانی هرگز آسان نیست. برای فرزندان شما این سال ها پر از تغییرات است. همانطور که آنها شروع به اثبات استقلال خود می کنند، ممکن است احساس کنید که از شما فاصله می گیرند.

با تلاش برای درک احساسات آنها و چالش هایی که با آن روبرو هستند، کمتر احساس ناامیدی خواهید کرد و رابطه شما و نوجوان نیز قوی تر خواهد شد.

شماره ۱: نسبت به تغییرات بدن آنها حساس باشید:

همان طور که نوجوان شما یک سری تغییرات بدنی را پشت سر می گذارد، نسبت به رشد فیزیکی خود حساس و مضطرب می شود و از ظاهر خود و درک مردم از آنها آگاه است.

چند نکته :

درباره نظرات خود در مورد تصویر بدن و لباس پوشیدن نوجوانان خود حساس باشید. با اشاره نکردن به تفاوت‌ها، بلکه با اطمینان دادن به آن‌ها که چیزی که از سر می‌گذرانند طبیعی است، به آن‌ها کمک کنید ظاهر و احساس بهتری داشته باشند.

به جای مقایسه آنها با دیگران، به آنها این فرصت را بدهید که در سنین نوجوانی با سرعت خودشان رشد کنند.

نوجوان را تشویق کنید تا در فعالیت هایی شرکت کند که باعث افزایش عزت نفس می شود – برای مثال، ایفای نقش های رهبری در مدرسه یا شروع یک سرگرمی جدید. حتی می توانید یک علاقه را با هم دنبال کنید.

شماره ۲ : روبروشدن با احساسات نوجوانان:

در دوران بلوغ، در حالی که از نظر فیزیکی با تغییرات هورمونی مقابله می کند، نوجوان شما ممکن است تغییرات خلقی مکرر را نیز تجربه کند.

هورمون ها و احساسات نوجوانی ممکن است بر سلامت روانی آنها تأثیر بگذارد.

چند نکته :

اگر نوجوان شما سخت یا غیرمنطقی است صبور باشید. آنچه نوجوان شما به آن نیاز دارد زمانی است که آرام شود و سپس در مورد موضوع صحبت کند.

به احساسات و دلایل پشت عواطف آنها گوش دهید و درک کنید. گوش دادن به آنها کمک می کند که آرام شوند زیرا احساس می کنند شنیده شده و مورد توجه قرار می گیرند.

سعی کنید با آنها بحث نکنید. در عوض، با آنها بی طرفانه صحبت کنید، همه چیز را در نوعی چشم انداز یا چشم اندازهای متفاون نگه دارید و موضع خود را با دقت توضیح دهید.

با ورود کودکان به سال های نوجوانی، آنها شروع به خواستن استقلال بیشتر برای تصمیم گیری می کنند. آنها سعی می کنند بفهمند که چقدر با دیگران متفاوت هستند و چگونه در جهان جا می گیرند. این طبیعی است و نشانه طرد کردن شما نیست. وقتی نوجوانتان شما را بیرون می زند، ممکن است چنین احساسی داشته باشید که از شما دوری می کند.

ممکن است دوستان برای آنها مهم تر شوند و تأثیر بیشتری بر افکار و رفتارهای آنها داشته باشند. همه تأثیرات همسالان بد نیستند. اما وقتی تأثیرات نامطلوب می‌شوند، باید برای تعیین محدودیت‌ها و قوانین اساسی درخانه و رابطه ها حضور داشته باشید.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

به حریم خصوصی او احترام بگذارید – به آنها اجازه دهید فضای مخصوص به خود را در خانه داشته باشند، اما سعی کنید آنها را در مکالمه شرکت دهید تا در مورد زندگی آنها بیشتر بدانید. به عنوان مثال، به جای تمرکز بر درس خواندن، از آنها در مورد دوستانشان، فعالیت های مشترک، زندگی در مدرسه، فیلم هایی که تماشا کرده اند بپرسید.

کنجکاوی سالمی در مورد علاقه نوجوانان داشته باشید – مراقب باشید که به نظر نرسد فضولی می کنید. علاقه به زندگی آنها و یادگیری از نوجوان خود باعث افزایش عزت نفس و رفاه روانی آنها می شود.

به آنها اعتماد کنید و به آنها فرصت دهید تا با دوستان خود معاشرت کنند -سعی کنید از اظهار نظر در مورد دوستان آنها خودداری کنید. در عوض، خطوط ارتباطی را با پرسیدن درباره کارهایی که با هم انجام می‌دهند تشویق کنید، در مورد خطرات درگیر شدن در فعالیت‌های مضر یا ناسالم بحث کنید و جایگزین‌های جالبی را برای آن‌ها پیشنهاد کنید. در صورت امکان، دوستان آنها را به خانه خود دعوت کنید و در مورد آنها بیشتر بدانید.

سعی کنید نوجوان خود را در ملاء عام نصیحت نکنید – اگر لازم است او را تنبیه کنید، این کار را در محیط های خصوصی انجام دهید و مراقب باشید غرور او را خدشه دار نکنید.

به طور خلاصه، می توانید از این سال های نوجوانی برای تقویت پیوند خود با آنها استفاده کنید:

فهمی که از گوش دادن به او بدست می آید.

زمان با کیفیت و شرکت در فعالیت هایی که با هم می­گذرانید.

تشویق آنها تا چیزهای جدید را امتحان کنند و به کاری که انجام می دهند علاقه نشان دهید.

از همین امروز می توانید این کارها را شروع کنید. زمان و تلاش با کیفیتی که برای ایجاد رابطه والد-فرزند انجام می‌دهید، کمک زیادی به ایجاد رابطه قوی‌تر و بهتر بین هر دوی شما خواهد کرد.

*تهیه شده در واحد فرآموز نفس پاک

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟