اخباراخبار جمعیت

سالی ۶۰ هزار ایرانی به دلیل “سیگار” می‌میرند!

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در آستانه هفته ملی بدون دخانیات گفت: با برآورد ۶۰ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در کشور، ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال سیگار را داریم.

محمدرضا مسجدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی بدون دخانیات مبنی بر «اجازه نده دخانیات نفست را بگیرد» تاکید کرد: اگر مردم حداقل روزی ۲۰ میلیارد تومان صرف خرید سیگار کنند که البته این رقم در رابطه با قلیان بیشتر است، باید توجه داشت که حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های ناشی از استعمال آنها می‌شود که با احتساب هزینه‌های جاری، این هزینه‌ها به ۱۰۰ هزار میلیارد در سال نیز می‌رسد.

افزایش مصرف قلیان و خطر سرطان ریه در سال‌های آتی

وی هشدار داد: با توجه به میزان استعمال دخانیات به ویژه قلیان در جوانان و به خصوص زنان، خطر افزایش سرطان ریه در سال‌های آینده در کشور بسیار جدی است. ضمن توجه به برنامه‌های پیشگیری به ویژه کنترل استعمال دخانیات در کشور، آگاهی بخشی عموم مردم و توجه جدی جامعه پزشکی به تشخیص به موقع این بیماری بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه از مجموع سرطان‌های سینه، دهانه رحم، دستگاه گوارش و مجاری ادراری بیشتر قربانی می‌گیرد. در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا شدند. همچنین سرطان ریه در مردان شایع‌تر است و در زنان در دومین یا سومین رتبه قرار می‌گیرد.
مسجدی با تاکید بر این مسئله که استعمال سیگار و بخصوص قلیان یکی از فاکتورهای اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: وقتی فردی در سن ۴۰ سالگی به دلیل مصرف دخانیات فوت کرده و یا به انواع بیماری‌های پرهزینه مرتبط مبتلا می‌شود، علاوه بر صرف هزینه درمان و ناراحتی برای خانواده، کشور نیز یک سرمایه انسانی را از دست می‌دهد.

اگر قیمت هر پاکت سیگار ۱۰۰ تومان اضافه می‌شد…

وی با اشاره به عدم تصویب افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار بر اساس لایحه بودجه ۹۸ ادامه داد: این افزایش می‌توانست ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد برای کشور به ارمغان آورده و از اعتیاد، افزایش بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات جلوگیری کند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بیش از سه دهه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در بخش مبارزه و کنترل استعمال انواع مواد دخانی در بخش‌های مختلف آموزشی، آگاهی، اطلاع رسانی و غیره گفت: این سازمان مردم نهاد بیش از سه دهه است که در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات همیشه پیشگام بوده و جزو تشکل جهانی انجمن‌های بین‌المللی مبارزه با دخانیات نیز است. از جمله فعالیت‌های این سازمان چاپ ماهنامه کارت قرمز «اولین ماهنامه تخصصی حوزه کنترل دخانیات در کشور» است که به صورت سراسری در بین دانشگاه‌ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خوابگاه‌های دانشجویی و سایر ارگان‌ها، سازمان‌ها و مراکز مرتبط با بحث کنترل دخانیات توزیع می‌شود.
مسجدی افز ود: از دیگر فعالیت‌های این مرکز، راه‌اندازی کلینیک ترک سیگار است. افراد با مراجعه به این کلینیک که در ساختمان جمعیت مبارزه با دخانیات مستقر است، می‌توانند جهت ترک استعمال انواع محصولات دخانی با دریافت مشاره رایگان مراجعه کنند.

مرکز فرآموز “نفس پاک”

وی در ادامه با اشاره به مرکز فرآموز «نفس پاک»، گفت: کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۵ سال برای دریافت آموزش و اطلاع رسانی جهت پیشگیری از استعمال دخانیات و رفتارهای پرخطر و مهارت «نه» گفتن در موقعیت‌های اینچنینی به این مرکز مراجعه می‌کنند. این مرکز از بخش‌های مختلف مانند اتاق نقاشی، انیمیشن، نمایش عروسکی، آزمایشگاه و غیره تشکیل شده است. دانش آموزان از مدارس سراسر شهر تهران می‌توانند با مراجعه به این مرکز از خدمات آن جهت پیشگیری از استعمال قلیان در مدارس بهره‌مند شوند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران همچنین در ادامه با اشاره به واحد زنان این سازمان مردم نهاد گفت: واحد زنان نیز به صورت تخصصی با ارائه بروشورها و کتابچه جهت اطلاع رسانی و برگزاری کلاس‌های آموزشی به زنان در دانشگاه‌ها و سایر مراکز مرتبط به صورت علمی و تخصصی در کنترل و پیشگیری از استعمال دخانیات بخصوص قلیان در زنان فعالیت دارد.
مسجدی در ادامه گفت: این مرکز همچنین جهت انجام فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی، بخشی را با نام مرکز تحقیقات کنترل دخانیات تأسیس کرده است که ضمن حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در مقطع فوق لیسانس و دکترا مرتبط با بحث کنترل دخانیات، با دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط در بخش‌های گوناگون نیز فعالیت دارد.
وی متذکر شد: در حال حاضر طرح پاد «پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس» با شعار گامی در جهت شهر بدون دخانیات، به‌ صورت سراسری در مدارس دخترانه و پسرانه شهرستان ورامین به صورت پایلوت در حال اجرا است. در این طرح که حدود ۳ سال در حال اجراست، تا کنون بیش از ۴ هزار پادیار جهت آموزش همسال به همسال آموزش دیده‌اند، که از جمله موفقیت‌های این طرح جهت کاهش استعمال انواع مواد دخانی بخصوص قلیان در بین دانش آموزان این شهرستان بوده است.
وی در پایان با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری همه جانبه جمعیت مبارزه با دخانیات با حوزه علمیه خواهران و برادران، ستاد ائمه جمعه و جماعات گفت: با توجه به نقش پراهمیت روحانیت در سطح کشور، این سازمان مردم نهاد اخیرا تفاهم نامه‌ای با این مراکز جهت کنترل استعمال دخانیات در سطح کشور امضا کرده است.

منبع:خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟