اخباراخبار جمعیتمقالاتویژه
موضوعات داغ

مافیای دخانیات و صنایع دارویی

خرید شرکت های دارویی توسط کمپانی های دخانیات

به گزارش روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران روزنامه اطلاعات دوم آذرماه در در یکی از صفحات خود مقاله دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و همچنین استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، را منتشر کرد

دکتر مسجدی در این مقاله درباره شرکت فیلیپ موریس می نویسد: شرکت فیلیپ موریس، بزرگ‌ترین کمپانی دخانیات در جهان است که مرکز اصلی آن در نیویورک و مراکز فرعی در لوزان سوییس و هنگ‌کنگ دارد. این شرکت برای فرار از مقررات و محدودیت‌های داخلی، فعالیت بین‌المللی خود را تحت شرکت Altriaقرار داد. سال ۲۰۱۸ این شرکت با ۱۸۰ بازار جهانی و دولتی معامله داشته است. سال ۲۰۱۹ معادل ۴ر۲۸درصد کل بازار جهانی مربوط به سیگار و تنباکو، مشتقات و ملحقات آن سهم این کمپانی بوده و از ۱۵ نوع سیگار نامدار جهان ۶ رقم آن مربوط به این شرکت است. معروف‌ترین سیگار آن مارلبورو است که پرفروش‌ترین سیگار خارجی در سطح جهان است و البته اقلام متعدد دیگر با نام‌های مختلف زیر سایه این شرکت تولید و توزیع می‌شوند و حداقل ۱۵ درصد سهم بازار مصرفی را در ۱۰۰ کشور جهان در اختیار دارد. براساس بیانیهCape Townدر سال ۲۰۱۸ عملکرد صنایع دخانی، مغایر حقوق بشر در زمینه سلامت اعلام شد. در حال حاضر سالانه ۷۸ر۸ میلیون نفر به علت عوارض مواد دخانی در جهان فوت می‌کنند. سهم شرکت فیلیپ موریس(PMI) در بازار جهانی دخانیات معادل ۱۲درصد است به عبارتی این شرکت مسؤل مرگ بیش از یک میلیون نفر در سال است. در چهار ماه سال ۲۰۲۱ این شرکت ۱۵۶ میلیارد سیگار نخ عرضه کرده است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در ادامه نقشه شرکتهای دخانیات و مافیای آنها در دخالت و تولید و فروش داروها را این چنین می‌نویسد:

اخیرا شرکتPMI ، مؤسسه داروییVecturaرا خرید. تصاحب شرکتVectura سازنده افشانه‌ها و اسپری‌های تنفسی که توسط بیماران مبتلا به آسم، COPDو بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود، توسط شرکتPMIتبعات مهمی را به همراه داشته است.

بند ۳ر۵ معاهده جهانی کنترل دخانیات تعامل شرکت‌ها و صنایع مواد دخانی با شرکت های دارویی و مؤسسات مرتبط با سلامت را منع کرده و انجمن‌های علمی نظیر انجمن ریه اروپاERSو انجمن ریه انگلستانBTS، هرگونه تعامل با صنایع و شرکت‌های وابسته به مواد دخانی را ممنوع و شاغلان در این مؤسسات در ۱۰ سال اخیر را نیز از هرگونه همکاری علمی و تحقیقاتی بایکوت کرده است.

بر این اساس، انجمن ریه اروپا توصیه کرده است تا متخصصان سلامت در رده‌های مختلف از تجویز اسپری‌ها و ترکیبات دارویی مربوط به شرکت‌های متعامل با صنایع دخانی خودداری کنند. همچنین اطلاعات مربوطه، به بیماران نیز داده شود تا از مصرف این داروها و وسایل امتناع ورزند. شرکتVectura اعلام کرد که محصولات این شرکت در قالب ۱۳ فرآورده استنشاقی در بازار عرضه می‌شوند .

فرآورده های استنشاقی متعلق به شرکت Vectura

نام محصول شرکت‌های عرضه کننده

Flutiform pMDI Kyorin (Japan)

MundiPharma

Flutiform K-haler MundiPharma

Ultibro Breezhaler Novartis

Seebri Breezhaler Novartis

Enerzair Breezhaler Novartis

AirFlusal Forspiro Sandoz

AirBuFo Forspiro Sandoz

Fluticasone Propionate and

Salmeterol* Hikma (US)

Breelib+ Bayer

Incruse Ellipta GSK

Anoro Ellipta GSK

Relvarر Breo Ellipta GSK

Trelegy Ellipta GSK

از زمان ورود این محصولات به بازار تاکنون حدود ۱۱ میلیارد دلار توسط این شرکت کسب شده و بیش از ۱۰ میلیون بیمار نیز از این فرآورده‌ها استفاده کرده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۲۰ نوع اسپری استنشاقی برای درمان آسم و COPDدر بازار جهانی دارو وجود دارد؛ لذا جایگزین‌های فراوان و متنوع به سادگی می‌توانند جایگزین محصولات شرکت Vectura شوند. در انگلستان صنایع دخانی سالانه ۹۰۰ میلیون پوند سود می‌کنند و سقف سود دخانیات (۵۰ تا ۷۰ درصد) بسیار بالاتر از سایر محصولات نظیر مواد غذایی و لوازم منزلی (۱۲ تا ۲۰ درصد) است.

بار اجتماعی دخانیات سالانه بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار در سطح جهانی است که ۲۴۰ میلیارد دلار آن سهم شرکت PMI‌ است.

‌ در ادامه با توجه به اهمیت مطالب مطرح شده بر ای موضوع تاکید دارد  که ضروری است مسؤلان دارویی کشور نسبت به ورود تولید و توزیع فرآورده‌های مورد نظر دقت کافی داشته و با توجه به عضویت جمهوری اسلامی ایران در معاهده جهانی دخانیات، عرضه این فرآورده‌ها را در بازار ایران ممنوع کنند. همچنین از پزشکان محترم درخواست می‌شود بر اساس تعهد اخلاقی و حفاظت جان مردم در برابر ترفندهای مزورانه شرکت‌های دخانی و صنایع دارویی وابسته به آن‌ها از تجویز و مصرف فرآورده‌های فوق‌الذکر امتناع ورزند. احتمال جابجایی بازار مصرف داروهای نامبرده از بازار اروپا به ایران نکته حائز اهمیتی است که ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده رخ دهد.

برای دیدن مطلب در روزنامه اطلاعات اینجا کلیک کنید

لینک مطلب در روزنامه اطلاعات.

https://www.ettelaat.com/?p=591694

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟