زنان و دخانیاتمقالات

آیا زنان در کنترل دخانیات نقشی دارند؟

 

تا کنون اکثر فعالیت‌هایی که در جهت کنترل دخانیات و آگاهی‌رسانی درباره مضرات آن صورت گرفته بر مردان متمرکز بوده است، غافل از اینکه نیمی از جمعیت ایران را زنان تشکیل می‌دهند. طبق مطالعات انجام شده در ایران، سن مصرف دخانیات کاهش یافته و مصرف قلیان در دانشجویان جوان به خصوص دختران افزایش یافته است. همچنین رشد صعودی مصرف سیگار در زنان نسبت به مردان در چند دهه اخیر از مسائل قابل تأمل است.

با توجه به اهمیت سلامت زنان (دختران جوان، مادران آینده)  و نقش آنان در مدیریت خانواده و تأثیرگذاری آنها به عنوان الگوی رفتاری نوجوانان و جوانان، زنان با ارتقای آگاهی مرتبط با مضرات مواد دخانی و دود تحمیلی نقش‌های ذیل را بهتر می‌توانند ایفا نمایند:

زنان به عنوان مادر خانواده نقش مهمی در پیشگیری از استنشاق دود دست دوم توسط خود و کودکانشان را دارند. زنان می‌توانند مشوقی برای ترک سیگار همسران خود باشند و حتی اگر با یک فرد سیگاری و قلیانی زندگی می‌کنند که مایل به ترک آن نیست با ممانعت از مصرف سیگار و قلیان در فضای داخلی منزل( با اینکه مشکل مواجهه با دودتحمیلی را ازبین نمی‌برد اما خطرات آن را به میزان زیادی کاهش می‌دهد) می‌توانند خطر استنشاق دودتحمیلی را کاهش دهند. زنان با آشنایی و آموزش مضرات قلیان به عنوان یک وسیله تدخینی و نه تفریحی می‌توانند نقش مهمی در آگاه‌سازی خانواده داشته و در تأمین تفریحات سالم برای افراد خانواده و پیشگیری از ورود فرزندان خود به دروازه اعتیاد مشارکت داشته باشند.

در همین راستا واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران ، کلاس‌های آموزشی بصورت رایگان برگزار می‌نماید. جهت شرکت در این کلاسها می‌توانید با شماره‌های ۸۸۱۰۵۰۰۵ – ۰۹۳۵۹۰۹۹۴۵۴ تماس حاصل فرمائید.

به امید جامعه‌ای عاری از دخانیات، با ارائه نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با کاهش استعمال دخانیات ما را یاری فرمائید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟