اخباراخبار جمعیتاخبار فرآموزفرآموز نفس پاکواحد پادویژه

مصرف سالانه حدود ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور

عضو هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات کشور خبر داد:

به گزارش  روابط عمومی «جمعیت» ،منوچهر منصوری روز سه شنبه ۱۱ مرداد ماه سال جاری  در یک نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار در محل جمعیت برگزار شد، افزود: دغدغه دخانیات و مبارزه با آن زیاد است پایه گذاری جمعیت مبارزه با دخانیات از ۴۰ سال پیش بوده است، اما نباید فقط یک روز در سال را آن هم در روز مبارزه با دخانیات به بحث مضرات مواد دخانی پرداخته شود.

وی اظهارداشت: مصرف انواع مواد دخانی ورود به انواع ناهنجاری‌ها است باید مبارزه با دخانیات به یک دغدغه و مطالبه گری در جامعه تبدیل شود.

منصوری تصریح کرد: برای مبارزه با دخانیات عزم و اراده ملی می‌خواهد، در یک جای خاص مانند آموزش و پروش، صدا و سیما یا سازمانی نمی توان بحث مبارزه با دخانیات را در پیش گرفت باید رسانه ها به عنوان یک پیام رسان، بحث مبارزه را به یک دغدغه تبدیل کنند، ما دراین زمینه نیاز به فرهنگ سازی داریم.

به گفته وی، تاکنون مبارزه با دخانیات در کلام و کاغذ بوده و اثر ملموس نداشته باید کار فرهنگ سازی را  امروز شروع کنیم تا برای نسل آینده تاثیر گذار باشد.

وی افزود: سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران در اثر مصرف دخانیات در کشور  می میرند اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.

منصوری تاکید کرد: سالانه ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور سالانه مصرف می شود که تا دوبرابر هزینه مصرف آن صرف درمان بیماری ناشی از استعمال دخانیات می شود.

عضو هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات اظهار داشت:   ۴ هزار ماده سمی در نیکوتین سیگار بوده،   ۱۸ تا ۲۰ نوع سرطان قطعی در سیگار است و باید  این باورها  به افراد منتقل شود.

در پایان این مراسم اصحاب رسانه از مرکز فراموز نفس پاک جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بازدید کردند و به مناسب روز خبرنگار به پاس قدردانی از زحمات آن ها از یکایک آن ها تقدیر به عمل آمد.

لینک اصلی خبر:

https://www.irna.ir/news/84841901/

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟