اخباراخبار جمعیتویژه

بیشترین شیوع استعمال دخانیات در آینده نزدیک در ایران

مدیر دفتر بیماری‌های غیرواگیر و سلامت روان سازمان بهداشت جهانی هشدار داد:

مدیر دفتر بیماری‌های غیرواگیر و سلامت روان سازمان بهداشت جهانی نسبت به روند افزایشی مصرف دخانیات در کشور هشدار داد و عنوان کرد: بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، ایران تا چندین سال بعد یکی از ۳ کشوری خواهد بود که بیشترین شیوع استعمال دخانیات را در دنیا خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی « جمعیت»، دکتر رنجبر -مدیر دفتر بیماری‌های غیرواگیر و سلامت روان سازمان بهداشت جهانی در نشست تخصصی «روز جهانی بدون دخانیات»،  با اشاره به مضرات سیگار برای محیط زیست گفت: کشت توتون  تبعات بسیار زیادی برای خاک به دنبال دارد چرا که در کشت توتون از سموم استفاده می شود که تبعات خاص خود را به همراه دارد.

وی با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جاری  تحت عنوان” به غذا نیاز داریم نه به تنباکو” افزود: در ایران طبق محاسبات انجام شده اگر زمین هایی که به کشت توتون اختصاص یافته به کشت گندم تغییر پیدا کند، تا ۵۰ هزار تن گندم برداشت خواهد شد.

مدیر دفتر بیماری‌های غیرواگیر و سلامت روان سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد: تولید هر نخ سیگار مصرف نزدیک به ۴ لیتر آب را به همراه دارد حال اگر پیام های آموزشی در این خصوص ملموس تر باشد با اثر گذاری بیشتری همراه خواهد بود.

وی بیان کرد:  روند استعمال دخانیات در نوجوانان و جوانان افزایشی است. در فاصله پنج ساله سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ شیوع استعمال دخانیات در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال ۸۸ درصد در خانم‌ها و ۱۹ درصد در آقایان افزایش یافته است و همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ شیوع استعمال دخانیات در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال در دختران ۱۳۳ درصد و در پسران ۱۳ درصد افزایش یافته است. مصرف قلیان در دوره ۱۰ ساله ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ نیز ۵۷ درصد در زنان و ۱۷ درصد در مردان افزایش یافته است. در مطالعه دیگری که در بین ۲۰۰۰ خانم در استان البرز در سال ۱۴۰۰ انجام شد، شیوع مصرف قلیان در خانم ها ۱۰.۵ درصد بوده است.

وی افزود: باید دانشگاه علوم پزشکی ایران حرکت به سمت بیمارستان بدون دخانیات، اماکن  بهداشتی بدون دخانیات و خانه های بهداشت بدون دخانیات را در این دانشگاه پیگیری کند و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و دبیرخانه نیز پروتکل های لازم را در این راستا در اختیار این دانشگاه  قرار می دهند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟