آموزشاخبار جمعیتاخبار زنان و دخانیاتویژه

کارگاه آموزشی کنترل و پیشگیری از مصرف دخانیات در بیمارستان بدون دخانیات کسری

۲۶ دی‌ماه  سال جاری با مشارکت واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران کارگاه آموزشی کنترل و پیشگیری از مصرف دخانیات با محوریت بیمارستان بدون دخانیات با حضور مدیران، پرستاران، مسئولین منابع نیروی انسانی- انتظامات- خدمات، کارکنان بیمارستان در تیم درمانی و غیر درمانی و … در سالن اجتماعات بیمارستان فوق تخصصی کسری در  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی « جمعیت»،در جریان برگزاری این کارگاه زهرا صدر- مدیر واحد زنان و نماینده جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و متولی اجرای طرح بیمارستان بدون دخانیات، در ابتدا دستورالعمل‌ و اقداماتی در راستای اجرایی شدن بیمارستان بدون دخانیات کسری بیان کرد.

در ادامه توسط وی درباره بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات و دود تحمیلی آن توضیحاتی ارائه و سپس درباره انواع دود تحمیلی و همچنین افزایش مصرف قلیان نسبت به سیگار به‌خصوص در زنان از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۴۰۱ آمارهایی ارائه شد.

گفتنی است؛ با توجه به پرسش و پاسخی که در حین برگزاری این کارگاه بین کادر درمان واداری و آموزش‌دهنده صورت گرفت، نتایج حاصله حاکی از این بود که بعضی از پاسخ‌ها به سؤالات مطرح‌شده بیشتر به‌صورت باورهای غلط  شایع، بوده است. برای ‌مثال ازجمله این باورها این بود که مصرف دخانیات باعث کمتر شدن درد شده و یا تنباکوهای سنتی موجود در کشور تحت عنوان تنباکوی خوانسار ، ضرر و زیانی کمتری برای بدن دارد.

در ادامه از پرستاران محترم درخواست شد در ارتباط با بیمارانی که با علائم دیابت، قلبی- عروقی، تنفسی، سرطان و… به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و دخانیات مصرف می‌کنند با زبان ساده به‌صورت غیرمستقیم در ارتباط بیماری آن‌ها با مواد دخانی توضیحاتی داده شود .

در پایان با مدیریت بیمارستان در خصوص اجرایی شدن الزامات بیمارستان بدون دخانیات جلسه‌ای برگزار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟