آموزشاخباراخبار جمعیتویژه

ورزش معجزه‌ای در برابر استعمال دخانیات

یکی از معضلات تمام جوامع جهانی، رشد روزافزون مصرف دخانیات به‌خصوص سیگار است چراکه با زیان‌های جسمانی، بهداشتی و زیان‌های اقتصادی فراوانی همراه است، در این میان نقش ورزش در برابر استعمال دخانیات بر کسی پوشیده نیست به‌طوری‌که  احتمال شروع مصرف دخانیات را کاهش داده و نقش زیادی در سلامت بدن و کاهش گرایش به محصولات دخانی دارد.

به گزارش روابط عمومی «جمعیت» هفته تربیت بدنی همه‌ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان ماه به‌منظور آشنایی جامعه بااهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی برگزار می‌شود. این رویداد بهانه‌ای شد که بار دیگر به مضرات ناشی از استعمال مواد دخانی در سلامتی افراد و نقش ورزش در کاهش مصرف دخانیات، پرداخته شود که در ادامه به مطلبی در این خصوص اشاره شده است که در ادامه می‎خوانید:

سیگار از چند جهت به عملکرد ورزشی افراد آسیب می‌رساند؛ آمادگی جسمانی را کاهش می‌دهد و باعث کم شدن توانایی‌ افراد در ورزش می‌شود.نیکوتین و مونوکسید کربن ناشی از دود سیگار می‌تواند خون را چسبناک و شریان‌های عروقی‌ را باریک کند. شریان‌های باریک، جریان خون را به قلب، ماهیچه‌ها و سایر اندام‌های بدن کاهش می‌دهند و انجام ورزش را سخت‌تر می‌کنند. در طول ورزش، جریان خون به افزایش اکسیژن‌رسانی به عضلات کمک می‌کند.

افزایش زمان حالت استراحت قلب

سیگار کشیدن، ضربان قلب در حالت استراحت را افزایش می‌دهد که اتفاق بدی است. ضربان قلب در حالت استراحت، یکی از فاکتورهای نشان‌دهنده سلامت دستگاه قلبی_عروقی است. وقتی فردی سیگار می‌کشد، به دلیل کار اضافی که قلب برای حفظ بدن‌ مجبور است انجام دهد، ضربان قلب در حالت استراحت بیشتر می‌شود. برای انجام فعالیت‌های فیزیکی با شدت بالا، ضربان قلب حتی ممکن است به سطوح خطرناکی برسد. ضربان قلب بالاتر از حد طبیعی، در حالت استراحت می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد.

سیگار عامل آسیب‌رسان ریه

زمانی که ظرفیت ریه‌های خوب است و ریه‌های به‌خوبی کار می‌کنند، می‌توان بهتر ورزش کرد؛ اما سیگار به ظرفیت ریه آسیب می‌رساند. قطران موجود در دود سیگار ریه‌های را می‌پوشاند و باعث می‌شود که کیسه‌های هوا خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشند.

آیا ورزش به ترک سیگار کمک می‌کند؟

ورزش کمک می‌کند که فرد با جنبه‌های جسمی و روانیِ اعتیاد به نیکوتین مقابله کند. مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی و به‌ویژه ورزش هوازی، میل به سیگار کشیدن را کم می‌کند.

منابع:

https://smokefree.gov/quit-smoking/why-you-should-quit/how-smoking-affects-your-workout

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟