فرآموز نفس پاکمقالات

اگر نوجوان سیگار می کشد چه کنیم؟

اگر نوجوان سیگار می کشد چه کنیم؟

نوجوانان از دیگر گروه های مردمی نسبت به وابستگی نیکوتین در دخانیات حساس تر هستند.

۹۰ درصد از سیگاری ها اولین سیگار خود را قبل از ۱۹ سالگی کشیده اند. بنابراین بسیار مهم است که نسبت به نشانه های مصرف آن هوشیار باشیم و تلاش کنیم تا به طور جدی از آسیب های آن که شامل سرطان انواع بیماری های قبلی ریوی و … است جلوگیری کنیم.

*نشانه هایی که می توانید متوجه شوید نوجوان شما سیگاری است یا خیر

۱.در مورد سیگار کشیدن با او صحبت کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

از سال های کودکی و قبل از این که فکر کنید نیاز است در مورد سیگار کشیدن با او صحبت کنید. کودکان باید در مورد خطر های سیگار بدانند و با درونی کردن این اطلاعات قبل از مواجه شدن با آن این نگرش منفی در آنها شکل بگیرد.

۲.از او در مورد دخانیات سوال بپرسید

با فرزندتان صادق باشید و به صورت شفاف از آن ها بپرسید اجازه بدهید که آن ها بدانند شما عاشق آن ها هستید و اگر سیگار   می کشند این کار را تایید نمی کنید هرچند شما هم فریبنده بودن دخانیات را درک می کنید ولی آن را قبول ندارید.

بعضی اوقات شروع یک مکالمه همه آن چیزی است که نیاز است شما در زمان های دشوار برای کمک به این شرایط انجام دهید.

*اگر شما تجربه مصرف دارید به او بگویید که چقدر ترک آن برایتان مشکل بوده و همیشه آرزو داشتید که کاش هرگز آن را شروع نمی کردید

اگر فرزندتان پذیرقت که دخانیات می کشد سعی کنید تا حد ممکن اطلاعات جمع آوری کنید.از او بپرسید که کی و چرا شروع به مصرف کرده است.چند وقت یک بار مصرف می کند و آیا تنها مصرف می کند و یا با دوستانش

این گونه سوالات کمک می کند که شما بفهمید که برانگیزاننده های مصرف برای او چه چیزهایی بوده است و خودتان را بهتر مجهز کنید که به او برای ترک کمک کنید و بداند که چگونه در آینده ” نه ” بگوید.

۴.آرام و صبور باشید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

اغلب کودکان در موقع صحبت کردن با آن ها وقتی شما بسیار ناراحت هستید به شما پاسخ نمی دهند. با حفظ خونسردی در مورد دخانیات با او صحبت کنید پاسخ به هر سوالی که آن ها دارند اجازه می دهد که بفهمند می توانند همیشه در مورد این مسائل با شما صحبت کنند.

۵.به آن ها بگویید که دخانیات را تایید نمی کنید و قبول ندارید

اگر به نظر می رسد که آن ها به شما گوش نمی دهند نیاز است که آن ها در مورد ممنوعیت دخانیات از شما بشنوند در این مورد نظرتان را حتما به آن ها بگویید.ممکن است آن ها از شما پیروی نکنند و دخانیات بکشند اما مهم است که شما آن ها را به عدم مصرف دخانیات تشویق کنید.

۶.به صورت شفاف در مورد نتایج مصرف دخانیات صحبت کنید

اثرات منفی دخانیات بسیار واقعی و جدی هستند.

*خطر سلامتی

سرطان بیماری های قلبی و مرگ زودرس در مصرف کنندگان از نتایج شایع مصرف است که می توان در مورد آن به وضوح صحبت کرد.

*حس غرور

با توجه به احساس غرور و اهمیت ظاهر در نوجوانان در مورد بسیاری از جنبه های غیر جذاب که دخانیات دارد می توانید صحبت کنید. مثل تغییرات ظاهری و چروک های زودرس تغییر رنگ چهره و لب های آن ها بوی زننده موها و لباس و …

*به لحاظ مالی

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

سیگار کشیدن گران است. حساب کنید که چقدر پول هزینه مصرف دخانیات می کند برای میزانی که مصرف می کند چقدر در ماه هزینه می شود. هزینه های مالی یک واقعیت تلخ است حتی اگر خطرات جسمانی آن را در نظر نگیریم.

۷.نشانه های فیزیکی را بدانید

*به سرفه ها توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

از نشانه های شایع مصرف دخانیات سرفه های مداوم است. که به صورت کم در روزهای شروع مصرف دیده می شود و پس از آن تا حدی باقی می ماند. سرفه ها اغلب در ابتدای صبح بدتر هستند و در طول روز کاهش می یابند.

این سرفه ها معمولا همراه با خلط های زرد و سبز روشن هستند.

*تغییر رنگ دندان ها

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

سیگار منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود بنابر این نسبت به این موضوع هوشیار باشید حواستان به علاقه ناگهانی فرزندتان به محصولات سفید کننده دندان ها مثل خمیر دندان ها سفید کننده و … باشد.

*به لکه ها ی زرد رنگ روی ناخن ها توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

سیگار بعضی اوقات منجر به ایجاد لکه های زرد در انگشتان و ناخن ها می شود.

*به صدای خس خس سینه توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

صدای خس خس سینه و نفس کشیدن می تواند دلایل و شرایط مختلفی داشته باشد اما یکی از آن ها به دلیل آسیب به ریه و مسیر های هوایی به علت مصرف سیگار است.

*به علائم تنگی نفس توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

اگر فرزندتان نمی تواند برای یک مدت طولانی فعالیت بدنی کند یا پس از یک فعالیت بدنی دچار تنگی نفس می شود احتمال مصرف سیگار را در او بررسی کنید.

*بیشتر شدن بیماری های تنفسی

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

به طور معمول مصرف کنندگان سیگار نسبت به سایرین بیشتر دچار بیماری هایی چون سرماخوردگی برونشیت ذات الریه و …   می شوند و اگر فرزند شما بیشتر از قبل دچار این نوع بیماری ها می شودد می تواند ناشی از اثرات جانبی مصرف دخانیات باشد.

۸.جستجوی دیگر نشانه ها

*بوی لباس ها و موها

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

بوی سیگار به سختی از وسایل و لباس و … می رود. بنابراین شما می توانید از بوی لباس ها و موها ی آن ها متوجه مصرف دخانیات شوید. بعضی اوقات آن ها سعی می کنند با استفاده از اسپری و ادکلن بوی سیگار را بپوشانند البته هنوز هم قادرید بوی سیگار را تشخیص دهید

*به باز بودن پنجره های اتاق خواب توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

 آن ها اغلب سعی می کنند با باز کردن پنجره ها بوی سیگار را از اتاق خارج کنند. طبیعی است که در موقعیت هایی پنجره اتاقش باز باشد ولی اگر اصرار به بازبودن آن ها در زمان های نا مناسب داشت مثل وقتی هوا خیلی گرم یا خیلی سرد و بارانی و … است باید به این مورد توجه کنید.

*دیدن کبریت یا فندک در اتاق یا در جیب لباس هایش

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

داشتن این وسایل توسط نوجوان می تواند نشانه هایی از مصرف باشد. البته ممکن است ادعا کنند که برای روشن کردن شمع یا آتش از آن استفاده می کنند اما توجه کنید اگر همیشه و در اکثر اوقات آن را همراه دارند شک بیشتری در مورد مصرف دخانیات داشته باشید

*به دوستان آن ها توجه کنید

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

نوجوانان سیگاری اغلب رفتار متقاعد کننده ای برای خود دارند و اغلب تحت فشار همسالان قرار می گیرند نوجوانانی که دوست سیگاری دارند احتمال بیشتری وجود دارد که به دخانیات روی آورند.

*شستشوی بیشتر دهان یا جویدن آدامس

سیگاری ها به این موضوع آگاه هستند که سیگار منجر می شود که بوی نفس آن ها تغییر کند بنابراین با خوردن آدامس یا شستشوی بیشتر دهان سعی در برطرف کردن آن دارند.

اگر فرزند شمات این گونه موارد را دارد و یا نگران بوی دهانش است ممکن است در حال مخفی کردن بوی سیگار از شماست.

ترجمه شده در مرکز نفس پاک

Co-authored by wikiHow Staff:  How to Know if a Teen Is Smoking

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟